top
logo


Letní soustředění LS1-2020 - den pátý Email
Neděle, 12 Červenec 2020 12:46

ico informace Zpráva z pátého dne letního soustředění LS1 v RZ Radost: 8. 7. 2020 (středa) 

 

Dnešní ráno bylo zatažené, ale zatím neprší a to je hlavníJ. A tak dnes proběhlo klasické rychlé ráno – umýt, obléct, nasnídat, učesat a šup na trénink. Všechno už máme dobře zažité a tak to zvládáme s přehledem. V tělocvičně nám trénink vždy rychle uteče, dnes jsme přidali další část k choreografii a také „tvary“.

Následovala svačina u salaše, kde jsme si pochutnali na melounu. Chvilku pauzy vystřídal nástup se scénkou. Dnes nás pan lékař i jeho pomocník Štafulín poučovali o „mozku“, jak se rozděluje na 2 hemisféry a jak to všechno v našem těle řídí. Při etapovkách jsme tedy zapojili své „centrály“ a pěkně jsme se zapotili. V lese jsme hráli „Meče“, kde ve vymezeném prostoru bylo 42 mečů s obrázky, které jsme si museli zapamatovat. Poté Eliška vyvolávala slova a my jsme je vybíhali hledat. Byl to boj a po zásluze vyhrál zelený tým - Limeťáci. V táboře se odehrávalo přemisťování a nošení věcí na určité písmeno. Což bylo dost zábavné, protože jedna dívka ze žlutého týmu přivedla „pána“ a pak „trenéra“ a „Tomáše“J (to když hledali slova na písmenko „P“ a „T“), pozeptala se u hokejistů, co měli trénink na hřišti a vyplatilo se, žlutý tým – Kometky – po zásluze zvítězil. Prvně jsme v pohodě stihli i oběd a tak jsme měli radost, jak nám to pěkně vyšlo.

Nemohli jsme si nechat ujít otevření obchůdku a opět jsme si dokoupili zásoby cukruJ. Ve 14h byl nástup, kde nám vedoucí předali „Listy radosti“, které jsme si vyplňovali včera a vedoucí s asistentem daného týmu nám tam také něco dopsali. Pak jsme se dozvěděli, že odpoledne budeme hrát šipkovanou na téma CNS – centrální nervová soustava. Rozdělili jsme se do hlídek a první hlídka vyrazila na trasu. Čekající hlídky v táboře zatím stihly procvičit morseovku (na pexesu) a změřit si orgány trávicí soustavy. A tak jsme se dozvěděli, že taková délka trávicí traktu je u nás dlouhá přibližně 7m. Natáhli jsme provázek a to jsme tedy koukali, jak máme dlouhá střevaJ.

Na šipkované jsme si na startu na čelo namalovali otazník a doufali jsme, že na konci cesty už nám bude všechno jasné (…. A skutečně po pár hodinách byloJ). Hlídky byly na trase v průměru 2hodiny a prošly 13 stanovišť. Někde musely samy luštit logické hádanky, morseovku, oční klamy a někde byla na stanovišti osoba. Např. jsme narazili na neuron (Sašu), která nás seznámila s tím jak se neurony propojují a vytvářejí mezi sebou spojení – přenášeli jsme „informaci“ v řetězu. U Kapra jsme v knihách anatomie lidského těla nahlíželi přes různá sklíčka umožňující vidět v jednom obrázku tři různé věci a zkoumali kosti, svaly a orgány. Také jsme cestou onemocněli pásovým oparem, ovázali jsme si část těla a šli jsme v rozestupech na další stanoviště, kde nás čekali balíčky s hroznovým cukrem, abychom se uzdravili a mohli jsme pokračovat v cestě dál.

Potkali jsme i „babky kořenářky“, které nám ukázaly sílu léčivých rostlin a trochu si nás i vyzkoušely. Narazili jsme na „2 hemisféry“ (Monču a Štěpu) a ty se dohadovaly, co má která na starosti a samozřejmě se předháněly, která je lepšíJ. Procvičili jsme si zde mozkové závity (při skládání hlavolamu), dokreslovali jsme obrázky podle principů osové souměrnosti a prováděli jsme koordinační cvičení na spojování pravé a levé hemisféry. V závěru šipkované jsme potkali i Jesenia, který si s námi zahrál hru a také si nás prozkoušel ze znalostí z oboru medicíny.

Po příchodu do tábora nám v cíli vedoucí namalovali oranžové srdíčko jako symbol, že jsme vše „přežili“ a že jsme i prokázali výborné znalostiJ. K večeři jsme měli těstoviny s masem a omáčkou a protože jsme na šipkované trochu zmokli, tak jsme zalezli do chatek a začali jsme hledat nějaké suché (a ještě k tomu čisté) oblečení, což bylo pro některé dost náročné. Večer stále mrholilo a tak jsme se přesunuli do tělocvičny, kam přišel pan Harvard a Gates („velké mozky“) a seznámili nás s hrou AZ-kvíz. Tu jsme si zahráli všechny týmy a ve znalostech z různých oborů zvítězil zelený tým. Párkrát jsme si zatancovali i choreografii a okolo 21h jsme šli na druhou večeři (jogurty, chléb se sýrem,….).

Pak jsme šli do chatek a vedoucí nám oznámili, že si máme jít vyčistit zuby, ale nepřevlékat se do pyžam. A hned nám bylo jasné, co se chystáJ - noční hra! Před desátou hodinou večerní nás svolali vedoucí do jídelny, kde jsme si určili pořadí týmů a první vyrazil na cestu tmou žlutý tým. Každý člen týmu dostal svítící náramek a šel s „průvodcem“ (vedoucím) směrem k úvozu. Tam šel celý tým společně ke kapličce (průvodce kousek za ním), kde je čekal Jan Jánský. Tento muž tu již u nás jednou byl a vrátil se, aby nám řekl více o krevních skupinách. Rozdal každému členu týmu ampulku popsanou písmenkem A, B, AB nebo 0 a rozdal nám i injekční stříkačky. Vyzval nás, abychom si ampulky naplnili krví (dle krevních skupin) a zítra přinesli krev na ranní scénku. A tak jsme vyrazili do lesa nad táborem a u území šišek jsme se rozdělili po skupinách – kdo měl ampulky A, kdo měl ampulky B, atd. a hledali jsme svítící písmenka, u kterých byla nádoba s krví, kterou jsme si přečerpali k sobě do zkumavky. Děti s ampulkami A hledaly písmenko A, děti s ampulkami B zase písmenko B atd. Po chvíli jsme měli naplněno a šli jsme do tábora a spát. Všechny týmy se vystřídaly a do půlnoci byli všichni KO a spali.

Dnešní den, kdy jsme museli hodně zapojovat mozek nás tedy úplně vyčerpal. Venku se již déšť uklidnil a tak doufáme, že zítra nám bude počasí přát více.

Dobrou noc a sladké snyJ.


  

Několik fotek na závěr...

 

 

Přihlášení lektoraDoporučujeme:

logo-baby-signs

 


 

logo-montessori


bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: joomla templates world top actors Valid XHTML and CSS.