top
logo


Letní soustředění LS1-2023 - den druhý Email
Úterý, 11 Červenec 2023 09:09

ico informace Zpráva z druhého dne letního soustředění LS1 v RZ Radost: 9. 7. 2023 (neděle) 

 

Dnes nás probudilo sluníčko. Bylo krásné teplé ráno, ale z postelí se nám vylézat moc nechtělo. Od 8:00 byla snídaně a pak rychlý úklid chatek a šup na trénink.

Začali jsme se učit první část táborové choreografie a na desátou hodinu jsme šli na svačinu (meloun). Následoval nástup, kam přišel „Maga“ (přezdívka pro našeho Magallenshe) i se svou těhotnou ženou (přijela na návštěvu JaniViJ). Ta se strachovala, že její muž pojede na moře a že zůstane sama doma. Maga jí dal náramek z perel, čím jí obměkčil. Pak jí vysvětlil, že takovou příležitost si nemůže nechat ujít. Dostal peníze od španělského krále a může sestavit flotilu z 5 lodí a vyrazit na plavbu na západ.

Poprosil nás, abychom mu společně pomohli opravit a postavit lodě – San Antonio, Santiago, Victoria, Concepcion a Trinidad. Maga nám rozdal týmová trika – samozřejmě pruhovaná - a pozval nás na hru „strategie“, kterou všichni dobře známe. A protože jsme ještě neměli přiděleného vedoucího, tak proběhlo losování vedoucích týmů. Maga řekl, že to budou naši „komodoři“, kteří nás povedou v boji a budou nám oporou. Štěpa se stala komodorem na lodi Santiago, Špageta si vylosovala loď Concepcion, Monča San Antonio a Kapr si vylosoval loď Victoria. Jako správní španělští mořeplavci dostali i svá nová jména (Juan – Monča, Rodrigez – Štěpa, Gaspar – Špageta, Louis – Kapr). Poté jsme se již odebrali do lesa na hru.

A nebylo vůbec jednoduché sesbírat všechny suroviny, postavit stožár, kormidlo, kajuty, plachty, podpalubí, najít „zásoby rumu“J … a nakonec postavit i všech 5 lodí a vytvořit tak celé loďstvo. Naštěstí v lese nebylo takové teplo a měli jsme s sebou spoustu vody na pití, takže jsme vydrželi celou hru hrát 120minut!

Poté jsme z lesa rychle utíkali na oběd a netrpělivě jsme vyhlíželi, co bude dnes dobrého. Byla vynikající svíčková s knedlíkem. Po jídle jsme využili možnosti jít do obchůdku a koupit si něco dobrého, když jsme si odpočinuli, tak jsme se šli svlažit do bazénu. Na odpoledním nástupu jsme obdrželi první diplomy (tentokrát vyhrála loď San Antonio), dali jsme si svačinu (buchtu) a šli jsme na odpolední hry. Nathan se na scénce seznámil se Sallym, se kterým se dal dohromady a začali společně pátrat po bájném ztraceném pokladu. Aby ale moli něco ukrást, tak potřebují hbité prsty, dobrou reakci a rychlé nohy.. Nathan pozval tedy děti na hru „Signalizace“ ve které si vyzkouší jak je důležitý být bystrý a pohotový. Všechny týmy si zahrály proti sobě a vzešel z toho vítězný tým – opět San Antonio. V průběhu této hry jsme se vystřídali na tetování a tvorbě lodi. Do toho jsme stihli ještě vymyslet táborovou písničku na melodii hudby „Dva roky prázdnin“ a také se vyfotit na svou loď.

Každý má na lodi nějakou hodnost, z které vyplývají práva a povinnosti a každá hodnost má svůj symbol. Tak např. kormidelník: je kvalifikovaný námořník, který ovládá kormidlo lodi. Je podřazený povelům palubního důstojníka a kapitána. Jeho povinností je dohlížet na to, aby členi posádky byli včas na nástupu a na hře. V případě pozdního příchodu, padne trest na jeho hlavu. Jeho právem je požádat plavčíka o donášku jídla a pití na obědě a večeři, protože se nemůže vzdálit od kormidla. Symbolem je kormidlo (vytetované na noze).

K večeři jsme měli uzené s bramborovou kaší. Dokončili jsme ještě svou práci a šli jsme na nástup, kde jsme odprezentovali své karavely a také jsme si zazpívali novou námořnickou písničku, kterou jsme společně vymysleli. Následovala druhá večer (chleba s pomazánkou) a pak zábavný večer, na který nás pozvali palubní důstojníci z Trinidadu. Štěpa pro nás připravila úkoly pro každý tým – předváděli jsme pantomimu (pohádkové postavy), převypravovali jsme příběh a snažili se ho zapamatovat, slovně jsme popisovali pohádky a také jsme si zahráli hru „Znáte svého vedoucího“? Dost jsme se všichni nasmáli, hlavně při předvádění pohádkových postav a celou akci jsme ukončili po 23 hodině. Pak už jsme si rychle vyčistili zuby a šli jsme spát. Energie nám rychle docházela, po celodenním nabitém parném dnu.

Dobrou noc a zítra se těšíme na naší další cestu po moři….

 

Několik fotek na závěr...

 

Přihlášení lektoraDoporučujeme:

logo-baby-signs

 


 

logo-montessori


 

logo-NADACE-CP


bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: joomla templates world top actors Valid XHTML and CSS.