top
logo


Letní soustředění LS2-2021 - den první Email
Úterý, 20 Červenec 2021 10:17

ico informace Zpráva z prvního dne letního soustředění LS2 v RZ Radost: 19 7. 2021 (pondělí)

 

Dnešním dnem začíná druhý běh letního soustředění DANCELINE studia v Dolu u Blatné. V 10h jsme vyrazili autobusem z Českých Budějovic a v 11:15 jsme už byli na místě určení. Následovalo nošení kufrů, rozdělení pokojů a vybalování. Vše jsme zvládli – s pomocí vedoucích a asistentů – rychle a tak jsme po 12. hodině šli na oběd. Měli jsme zeleninovou polévku a bramborovou kaši s pečeným kuřetem, což nám moc chutnalo.

Následoval polední klid na pokojích, který byl ale velmi krátký, protože všichni mají z domova ještě spoustu energie. Ve 13:30 jsme šli na první nástup („na pařízky“), kde už na nás čekal praotec Čech. Řekl nám, že je třeba, abychom si našli nové místo  k osídlení, novou zem, která by byla naše. A tak jsme se s ním vydali putovat neznámo kam. Nejdříve jsme šli lesem, kde bylo umístěno několik varovných cedulí o národech, které zde přebývají. Jednou jsme museli nasbírat šišky, abychom si získali tamní lid, jindy jsme museli prokázat svou inteligenci v řešení úkolů anebo jsme museli jít potichu, abychom nevyplašili „bojácný“ národ. Poté se nám podařilo dojít až k úvozu, kde jsme se museli chytnout za ruce a projít úvozem až ke kapličce. Tam na nás čekali dva mniši, kteří nám poradili, abychom se vrátili odkud jsme vyšli, že tam určitě bude místo pro náš nový domov. Následovali jsme tedy praotce Čecha a došli jsme až na horu Říp. Tam praotec vystoupil a řekl, že toto je ta zem, oplývající bohatstvím – zvěří, vodou,… hojností. Řekl, že se zde usídlíme a rozdělíme se do 4 rodů.

Přidělil nám vedoucího, asistenta a pomocníka a rozdal nám i rodové „ošacení“ – týmová trika. Pak jsme si dali svačinu (rohlík s pomazánkou) a přistoupili jsme k odpoledním hrám. Vystřídali jsme se postupně všichni na 4 stanovištích. Každý jsme si vyrobili strom, celý tým si ozdobil svůj symbol a vymyslel si svůj název. Bílí jsou „Lední medvědi“, modří jsou „Vlnky“, žlutí jsou „Zlatohorky“ a červení jsou „Plamínci“. V lese jsme pak hráli hru – „Hojnost“ zvěře. Mladší děti lovily rybičky, starší děti luštily přesmyčky – ptáky a pak celý tým společně hledal 20 obrázků lesních zvířátek a snažil se je i všechny pojmenovat. Což šlo dětem velmi dobře. Na betonovém hřišti u salaše jsme hráli hru „Přenášení vody“. Tam jsme z „řeky“ přenášeli vodu v kelímkách do „rybníčku“ a odsud jsme museli vodu přepravit potrubím do své „studny“. No a než jsme se na všech stanovištích vystřídali, tak byl čas jít na večeři.

Tam jsme si pochutnali na rizotu se sýrem a s červenou řepou a dokonce jsme ještě mohli do obchůdkuJ. Po večeři jsme si dokončili svá díla, zahráli jsme si hry v týmu a následoval první nástup s rozdáváním diplomů a sladkých odměn. V podvečer jsme šli ještě do tělocvičny, kde jsme si trochu zařádili a zatancovali. Pak už jsme se rozdělili do 8 hlídek a zapsali se, jak půjdeme večer na hru. Před startem noční hry jsme si dali ještě druhou večeři – chleba s pomazánkovým máslem.

První hlídka vyrazila na trasu ve 21:15. Došli jsme vždy k salaši, kde nás přivítal praotec Čech, rozdal nám svítící pásky a poslal nás na cestu českou minulostí – směr: po světýlkách. Hned u vchodu do lesa jsme potkali Bílou paní, která nám vysvětlila, že není zlá a že nestraší lidi. Naopak pomáhá lidem a ráda hlídá malé děti. Dala nám ochranné razítko na ruku a poslala nás dál po světýlkách. Došli jsme až ke skále, kde lstivá Šárka obelhala Ctirada a společně s ostatními dívkami ho přepadla a zajala. Tuto scénku jsme pozorovali trochu schovaní za skálou, protože jsme se báli, abychom se do „Dívčí války“ nepřimotali. Les houstnul, ale světýlka neubývala, takže jsme dobře věděli, kudy máme jít. Přišli jsme ke stařeně, která nám začala vyprávět příběh o kněžně Libuši. Dokonce nás k ní i zavedla a ta nám vyvěštila, kudy půjdeme a koho ještě potkáme. Nakonec jsme přišli do území šišek, kde „úřadoval“ kouzelník Žito a jeho kohout. Bylo to celkem srandovní, jak se ti dva dohadovali. Kouzelník Žito nám řekl, že v době praotce Čecha neexistovaly knihy a tak si vše ukryli do mysli jen „ptáčkové“. Po celá staletí tak cvrlikají, volají,…. ale jen málokdo jim rozumí. Kouzelník nás poprosil, jestli bychom všechny ptáčky našli a tak pomohli dát dohromady příběhy z dob dávno minulých. Dokonce nám daroval i perníček (kohouta), který jsme hned snědli,-) a ochranný amulet. A všichni jsme se podepsali do kroniky k našemu tématu celotáborové hry – České dějiny.

Poslední hlídka přišla okolo 23h a po půl dvanácté už byl v táboře klid. Tak tedy začal náš letošní pobyt – příběh plný dobrodružství. Dobrou noc a sladké sny.

 

Několik fotek na závěr...

 

 

Přihlášení lektoraDoporučujeme:

logo-baby-signs

 


 

logo-montessori


bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: joomla templates world top actors Valid XHTML and CSS.