top
logo


Letní soustředění LS3-2021 - den první Email
Neděle, 01 Srpen 2021 13:41

ico informace Zpráva z prvního dne letního soustředění LS3 v RZ Radost: 31. 7. 2021 (sobota)

 

Poslední červencový den a první táborový den 3. běhu je tu! Sraz odjezdu byl již v 8:45 u DL a hned tam také začala v 9:00 hra. Vedoucí v „neobvyklých oblecích“ se začali pohybovat mezi dětmi. Eliška se ujala slova a přivítala všechny účastníky. Řekla nám, že se nacházíme v určitém prostoru a čase, kde existuje jen jediný možný způsob dopravy. Rozdělila nás do 4 skupin, přidělila nám vedoucího a ten nám dal každému pásku na ruku. Další instrukce zněly tak, že se máme vybavit na cestu. Vzít si batoh s pláštěnkou a s teplou a studenou variantou oblečení. Někteří se museli i přezout, aby měli vhodnou obuv.

Začali jsme přehrabovat kufry a balit si na cestu. Pak byl další povel a sice naložit kufry do káry. Následovala návštěva „skladu“, kde se fasovala voda, bonbonky, capri sone, sušenky bebe, respirátor a papírové kapesníky. Ještě jsme byli upozorněni, že nemůžeme cestovat společně, že každá skupina si „jede“ po svém a je zakázaný kontakt mezi skupinami. A najednou se rozběhla skupinka v čele s Kaprem a začali utíkat. Ostatní se ale nenechali vystresovatJ a za chvíli také vyrazili volným krokem. Ještě jsme netušily kam, ale bylo to jen na vlakové nádraží. Pak už jsme jeli vlakem do Strakonic a dále do Sedlice. Byla to pěkná cesta a rychle to uteklo. Když jsme přijeli do Sedlice, tak jsme vystoupili a dostali mapu a instrukce: „Nacházíte se již blízko hranic, blízko území, kde budeme žít“. Zorientujte se v mapě a jděte daným směrem. A tak jsme šli - a pěkně svižně. Příroda okolo nás byla krásná – louky, pole, lesy a výhledy na kopce Šumavy.

Asi po 30 minutové chůzi jsme dorazili ke stanovišti se šifrou. Rozluštit šifru nebylo úplně jednoduché, ale 3 týmům se to podařilo i bez nápovědy. V textu stálo: Chicago budoucnosti. Neznámá katastrofa zpustošila celé město, rozpadlé budovy se tyčí jako memento zmaru k obloze a populaci tvoří pouze zlomek počtu původních obyvatel. Celá společnost je rozdělena do 5 skupin, z nichž každá vyznává jiné hodnoty, ale všechny vzájemně spolupracují a vytvářejí zdánlivě harmonický celek.

Po vyluštění zprávy a občerstvení se zásobami, jsme se vydali směr RZ Radost. Prošli jsme obcí Mužetice a došli jsme až na Mužetický vrch. Tam už nás čekala Gabča a dostali jsme chléb se salámem a jablko. Občerstvili jsme se a po chvíli jsme vyrazili dál. Celou cestu jsme šli jen podle mapy, vedoucí nás nechali rozhodnout se kudy.

Sice jsme si kousek zašli a objevili jsme se na silnici nad táborem, ale tam už jsme nasadili ten správný směr a podařilo se nám dojít do tábora. Ještě nikdy jsme nebyli tak rádi, že vidíme táborJ. Dorazili jsme v půl třetí odpoledne. Na osvěžení nás vedoucí pozvali na chlazenou točenou kofolu a rozpoutal se boj o bydlení. Klíčky od chatek byly rozházené po spodním hřišti a museli jsme si nějaké „ulovit“ a domluvit se všichni, kdo kde bude bydlet.

Chvíli to vypadalo, že někteří budou spát u ohniště, ale nakonec jsme všichni měli střechu nad hlavou. Ovšem kufry jsme ještě neměli. V některých chatkách jsme objevili barevné obálky s obrázkem na vrchu – byl tam symbol stromu, ohně, rukou a vah. Podle barvy jsme rozklíčovali, čí je která obálka a v ní jsme našli logické hádanky. Každý jsme museli vyluštit svou hádanku a její řešení sdělit „vedoucímu v modrém“.  Potom jsme teprve mohli do „výdejny kufrů“, ovšem mohli jsme si vzít jen ten, který byl právě k dispozici. A tak začalo další vyměňování, až si nakonec každý do chatky odvezl svůj kufr a mohl začít vybalovat.

Měli jsme tedy chvíli volno, než zazněla „svolávací“ písnička. A protože tu jsme všichni znalí věciJ, tak jsme hned utíkali na nástup před chatku číslo 18. Vedoucí nás pochválili za to, že jsme dorazili do místa určení, ale také nám řekli, že si musíme vybudovat město Chicago, protože tu jsou jen trosky a my všichni jako noví obyvatelé musíme přiložit ruku k dílu a vybudovat své sídlo. Odebrali jsme se tedy do lesa do „Věží“, kde jsme hráli Strategii. Na vybudování města bylo potřeba postavit sídlo Mírumilovných, Odevzdaných, Sečtělých, Neohrožených i Upřímných. A k tomu ještě postavit ochrannou zeď kolem města. Do hry jsme se okamžitě zabrali a s plným nasazením jsme za 2 hodiny vybudovali město Chicago! Jako první ho postavil tým Neohrožených. Ostatním chybělo většinou už jen poslední sídlo nebo jen vyměnit suroviny ve směnárně. Bylo to tedy velmi vyrovnané. Obtížnost hry byla ještě zvýšena novým „bonusem“ a sice, že jsme si museli najít 4 druhy nářadí, které byly neoznačené a poschovávané po lese.

Po dokončení hry jsme dostali cedulky na označení chatek s obrázkem ChicagaJ. Cestou do tábora jsme ještě nasbírali dřevo, abychom si mohli opéct buřty k večeři. Vysprchovali jsme se a šli jsme k ohni na večeři. U ohně jsme si popovídali a probrali dnešní den a rázem bylo 21:00 a následoval nástup s předáním prvních diplomů. Dostali jsme i bonusové body za vyluštění šifry cestou do tábora a pak už jsme měli volno a přípravu na večerku. Ve 22:00 už všichni leželi a chystali se na spánek. Je pravda, že někteří nevěřili, že dnes nebude „noční akce“ a tak většina měla u postele připravené boty a oblečení. Dokonce někteří i sbalený „evakuační balíček“J.

A opravdu v 1 hodinu ráno začalo buzení na noční hru. Všichni se celkem rychle probudili a za chvíli byli venku před chatkami. Na prostoru před chatkami stáli čtyři vedoucí, kteří měli v ruce symboly. Předali je svému týmu a řekli jim, že mají dojít na místo podle svého symbolu, a vzít všechno co tam najdou. A tak tým nafasoval např. symbol „kytička“ a musel si zjistit, kam má jít. Od našeho příchodu do tábora byla totiž na jedné chatce vyvěšená mapa okolí, kde byly nalepené určité symboly na nám známá místa. Proto většina neváhala a po získání symbolu běžela (nejdřív pro baterky) k chatce s mapou. Pak už každý tým vyrazil na dané místo. Neohrožení běželi až do lesa k „Věžím“, Mírumilovní šli ke stromu v poli, Upřímní šli ke kapličce a Odevzdaní na „stage“. Když přicházeli zpět do tábora, byly rozsvícené a otevřené 4 chatky, ve kterých byla připravena obálka se symbolem a barvou daného týmu. V celém táboře byla tma a svítily jen tyto chatky, takže všem došlo, že běží za světlem. Celá frakce si tedy zalezla do své chatky a přečetli si zprávu, kterou si přinesli. Byl to „manifest“ každé frakce, popis činnosti, vlastnosti a charaktery osob dané frakce, motto, surovina a znak, který je vystihuje. 10 slov bylo vyznačeno červeně a z těchto slov jsme měli vytvořit básničku. Pustili jsme se do toho a když jsme měli hotovo, tak jsme šli spát. Trvalo nám to celkem dlouho, ale po druhé hodině ranní jsme už zpět leželi v postelích. Mysleli jsme si, že už se vyspíme až do rána, ale to jsme se mýlili! Ve 3:15 nás přišli vedoucí vzbudit a zkontrolovat, jestli umíme básničku nazpaměť. Pro některé bylo velmi náročné vůbec něco říct, na tož „básnit“J. Naštěstí už nás vedoucí netahali ven z postelí a tak po jejich odchodu jsme hned spali…. Až do rána!

Těšíme se tedy, že ráno začneme hrát celotáborovou hru „DIVERGENCE“ (na motivy filmu https://www.csfd.cz/film/328760-divergence/prehled/). Dobrou noc nebo spíš dobré ránoJ.

 

Několik fotek na závěr...

 

 

Komentáře  

 
/ # RE: Letní soustředění LS3-2021 - den prvníM.Tomášová 2021-08-02 08:07
Krásně jste to zvládli
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Report to administrator
 
 
/ # RE: Letní soustředění LS3-2021 - den prvníLuďka Zvánovcová 2021-08-02 12:33
Teda, klobouk dolů. Parádní!!!! Cesta, hry, fotky i film.....!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Report to administrator
 

Přihlášení lektoraDoporučujeme:

logo-baby-signs

 


 

logo-montessori


bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: joomla templates world top actors Valid XHTML and CSS.