top
logo


Zpráva z akce Průvod světýlek 30.10.2019 Email
Sobota, 09 Listopad 2019 18:10

ico informace 8. ročník „Průvodu světýlek“ s DANCELINE studiem, 30. 10. 2019

Krátká zpráva z akce:

Před 17h se začali scházet u „závory u DL“ děti s lampióny, lucerničkami a jinými různými světýlky. Některé děti přišly ve strašidelném převleku a některé zase byly pomalované pavučinami, pavouky a netopýry. V zápětí se objevily 2 bílé paní, které provázely děti celou trasou. První skupina – „děti bez rodičů“ – vyrazila s bílou paní do parku před ZŠ Dukelská, kde jim povyprávěla o svátku všech svatých – o „dušičkách“ a o zvycích s nimi spojenými. Pověděla nám také, že letos se vypravíme „po stopách české historie“ a setkáme se s rytířem Bruncvíkem a vydáme se s ním do světa. Druhá skupinka – „děti s rodiči“ – vyrazila po chvíli za první skupinou, aby si také společně užili dnešní průvod světýlek. I tato skupina měla svou bílou paní, která je celým večerem provázela. Každou skupinu doprovázel bubeník v čele průvodu, který se k dětem přidal na prvním stanovišti.

Na prvním stanovišti jsme potkali českého knížete Žibřida a jeho syna Bruncvíka a také Alžbětu – milou Bruncvíka. Bruncvík žádal svého otce, aby ho pustil do světa, chtěl získat do svého erbu lepší znamení. Otec mu dal svolení a družinu (nás – rytíře se světýlkyJ). Bruncvík požádal svou milou, aby na něho 7 let čekala a pokud se do té doby nevrátí, tak poté si klidně může vzít za muže někoho jiného. Na důkaz své lásky a věrnosti si vyměnili prsteny. Bruncvík s Alžbětou nám rozdali „erby“, na kterých byl již první symbol prsten. Na dalších stanovištích nás pak čekaly další symboly. Slíbili jsme mu tedy věrnost a ochranu na jeho cestách a Bruncvík se mohl vydat s námi na cestu. Připojil se k námi bubeník, prošli jsme tunelem a vyrazili do světa.  

Na druhém stanovišti jsme potkali starého rytíře, který jediný s Bruncvíkem přežil velkou bouři a ztroskotali spolu na Jantarovém ostrově. Z tohoto ostrova se nedalo uniknout a tak Bruncvík i jeho druh přemýšleli, jak se z ostrova dostat. Věděli, že na ostrov přilétá podivný velký pták a tak se rozhodli sníst koně a do jeho kůže zašil rytíř Bruncvíka. Když pták přiletěl, snesl se na zem, vzal do svých velkých pařátů koně a odnes ho pryč. Hleděli jsme za ptákem a doufali, že se tak Bruncvík zachrání. Rytíř  nám zatím rozdal další symbol na náš erb – ptáka. Poté jsme všichni prošli tunelem a když jsme vystoupali ke stromům a louce za mostem, tak nás tam čekal Bruncvík. Ptali jsme se ho jak dokázal uniknout a on nám to prozradil. Pták ho odnesl daleko od Jantarového ostrova, do hnízda svých ptáčat. Tam se Bruncvík dostal z kůže, protože ptáčata byla ještě hodně malá, tak jim dokázal uniknout a získal tak zase svobodu. A tak jsme se zase všichni setkali a šli jsme dál….

Když jsme se blížili ke třetímu stanovišti, tak jsme už z dálky viděli, že tam bojují nějaká zvířata. Byl to medvěd a lev. Bruncvík, když uviděl tento souboj, tak se rozhodl pomoci slabšímu – lvovi. Dlouho s medvědem zápasil a nakonec ho přemohl. Padl vysílen do trávy a lev mu lízal rány. Když se probudil, lev u něj stále seděl a od té doby ho vždy věrně provázel. Na své erby jsme na tomto stanovišti získali symbol meče. A pokračovali jsme společně – s Bruncvíkem a už i se lvem – dále.

Na čtvrtém stanovišti jsme se setkali s králem, který měl svůj hrad potažený černým suknem. Bruncvík se ho ptal, proč je toto království tak smutné a král mu pověděl příběh o drakovi, který chtěl každý týden 1 živou oběť, kterou snědl. A tento týden si dokonce vybral princeznu. Bruncvík samozřejmě neváhal a nabídl králi pomoc. Ten mu ukázal, kde má hledat draka a tak jsme společně s odvážným Bruncvíkem šli hledat sluj s drakem. Bruncvík bojoval s drakem statečně a brzy ho přemohl. Princeznu vysvobodil a odvedl ke králi. Ten měl velkou radost a znovu nabízel Bruncvíkovi princeznu za ženu. Ten ale odmítl s tím, že na něho doma čeká jeho milá. Král nás tedy pozval aspoň na hostinu a nabídl nám sladkou odměnu, kterou jsme si moc rádi vzaliJ. Místní šašek ještě naučil děti básničku: Bruncvík draka porazil, o princeznu se neprosil. Je to náš hrdina, co kamaráda má lva. Tak třikrát sláva, sláva, sláva!!!

Pak jsme ještě od krále dostali další symbol na erb – tentokrát „palec nahoru“J a vyrazili rychle na cestu, protože Bruncvík už byl 6 let na cestách a spěchal domů za svou milou.

Na posledním stanovišti nás čekala brána do českého království a 2 rytíři. A protože na cestách získal Bruncvík za svého věrného přítele lva, tak si ho vydobyl i na svůj erb. Proto v českém znaku je dodnes tento lev. My jsme se podepsali do kroniky (jen skupinka dětí bez rodičů) a všichni jsme získali na erb symbol hvězdičky a razítko lva.

Poté jsme se přesunuli o kousek dál, kde jsme počkali na druhou skupinku a poté následovala scéna, kdy se Bruncvík vrátil domů. Bylo to už déle než 7 let a tak se právě chystala svatba Alžběty s jiným mužem. Bruncvík si přes sebe hodil plášť, aby ho nikdo nepoznal a hodil do poháru s vínem Alžbětě její prsten. Stoupnul si pak opodál a sledoval, co se bude dít. Alžběta se chtěla napít a uviděla prsten v poháru, zaradovala se a začala Bruncvíka hledat. Když se našli, tak se objali a bylo jasné, že jejich láska stále trvá. Všichni začali oslavovat mladého knížete Bruncvíka a chystat novou svatbu.

Bruncvík žil ještě dlouho, vládl prý celých 40 let nad českou zemí. Pak ochuravěl a zemřel. Na jeho památku má pod Karlovým mostem v Praze sochu. A i jeho meč je prý ukryt někde v Karlově mostě. Ten se prý objeví, až jednou bude Praha ve velkém nebezpečí.

A co se stalo se lvem? Lehl si prý na Bruncvíkův hrob a věrně tam ležel do svého konce. Tak končí pověst o Bruncvíkovi, která je opředená mnoha tajemstvími a bájnými příběhy (má i několik verzí), které si lidé po staletí vyprávěli.

My jsme se ještě přesunuli o kousek dál, kde nás čekali naši 2 bubeníci a ukázali nám něco z rytířských dovedností, tak jak to bylo běžné za dob Bruncvíka. Předvedli nám boj s tyčemi, „show s vlajkami“ a na závěr nesmělo chybět vystřelení ze dvou děl!

Letos jsme měli téměř mrazivé počasí, ale nepršelo a mlha také nebylaJ. Většina účastníků se rozešla s rodiči domů přímo na konci průvodu a s některými dětmi jsme se vrátili ještě k DL, kde jsme je předali rodičům.

Děkujeme, že jste všichni přišli a těšíme se na příští ročník „Průvodu světýlek“ s DANELINE studiem.

Tým lektorů a asistentů

 

Několik fotek z akce:

 

Přihlášení lektoraDoporučujeme:

logo-baby-signs

 


 

logo-montessori


bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: joomla templates world top actors Valid XHTML and CSS.