top
logo


Letní soustředění LS1-2018 - den čtvrtý Email
Čtvrtek, 19 Červenec 2018 07:50

ico informace Zpráva ze čtvrtého dne letního soustředění LS1 v RZ Radost: 17. 7. 2018 (úterý) 

Dnešní ráno nás z postelí vytáhlo sluníčko, které nám svítilo do chatek. A tak jsme se zaradovali, že déšť je pryč a bude zase krásně. Naše rituály v úvodu dne již znáte, takže nemusíme ztrácet čas a jdeme na tréninkJ. Dnes jsme se naučili další část choreografie – a sice „Heru“. Jde nám to krásně a tancovali bychom to nejraději znovu a znovu. Naštěstí je přes den dost nástupů, na které nás vedoucí svolávají právě naší choreografií.

Po dopolední svačině (banán) následoval nástup, kde jsme se dozvěděli název dnešní báje: „Orfeus a Eurydika“. Dnes mezi nás přišel Hermes  - posel bohů – a řekl nám, že v lese se potulují vodní víly – „Najády“ – a že je třeba je nalákat, aby se nám zjevily. Šli jsme tedy všichni do lesa k roklince a tam jsme zkusili zazpívat písničku a poté ještě 3 děti zahrály na flétnu. A najednou se z lesů vynořila vodní víla. Povyprávěla nám Orfeův příběh a poprosila nás, jestli bychom jí napsali dopis nebo nakreslili obrázek, který by vodní víly opět rozveselil, tak jako Orfeova hudba, která dojímala všechno živé i neživé. Zpět do tábora jsme ale museli jít v naprostém tichu a střežili nás 4 duše z podsvětí, které by si nás rády odvedly s sebou. Všichni jsme ale mlčeli jako hrob a nikdo nedal šanci zemřelým duším, aby nás stáhly do podsvětí. Po příchodu do tábora jsme dostali od vodní víly sušenku, že si ji máme střežit do večera. Pak jsme do oběda malovali a psali, tak nám to pěkně uteklo.

K obědu jsme si pochutnali na pečeném kuřeti s bramborem. Následoval polední klid a nákup v obchůdku. Ve 13:45 byl nástup, kde jsme v každém oddílem měli přiřadit hrdinovi z báje ctnost, o které jsme byli přesvědčení, že byla v báji nejdůležitější. Všichni se shodli, že je to „odvaha“, protože jít do podsvětí žádat o vrácení své lásky Eurydiky vyžaduje opravdu kuráž. Také nám Hermes předal další kartičku do sbírky a sice svojí podobiznu – „posla bohů“J. Odpolední program jsme začali focením – hromadná fotografie všech účastníků a poté týmové fotky. To nám zabralo také trochu času a tak jsme se hned potom vrhli na odpolední hru. Na nástupu opět excelovali herci a jejich scénkaJ! Tentokrát jsme se podívali do báje o Tróji, kde Paris – trojský princ – měl rozsoudit bohyně, která je nejkrásnější. Každá chtěla být ta nejlepší a tak Paridovi slibovaly, všechno možné. Paris dal přednost Afroditě, protože ta mu slíbila tu nejkrásnější ženu na zemi – Helenu, ženu spartského krále Ménelaa. To ovšem vedlo k Trójské válce. Vedoucí nás vyzvali, abychom si vzali šátky a přišli k salaši. Odtud jsme měli jít se zavázanýma očima za zvukem flétny. Cestou po trase odvedla vedoucí jednu dívku pryč a tak když přišli všichni k lesu, sundali si šátky a začali se přepočítávat, tak zjistili, že jim jeden člen chybí. V tom se objevil spartský král Méneláos a „hřímal“, kde je jeho žena Helena, že jí určitě ukradl ten podlý Trójan Paris. Zeptal se dětí, co by mu poradili, jestli má vést válku nebo ne a celý tábor se nemohl domluvit, a tak král rozhodl, že se půjdeme poradit do Delfské věštírny. Šli jsme tedy a v Delfách jsme si vyslechli věštbu. Pythie nám prorokovala, abychom zůstali doma a nešli do války, jinak, že budeme válčit dlouhých 9 let. Přesto král tasil meč a zařval, že válka bude! Pythie nám tedy poradila, ať si zajdeme pro největší řecké bojovníky – Achilla a Odyssea – kteří nám v boji pomohou. Vrátili jsme se tedy do tábora, našli jsme řecké hrdiny a odešli s nimi dobýt Tróju.

Když jsme se dostali až na území před Tróju, tak jsme zjistili, že dobytí nebude tak snadné. Před Trójou stálo 8 vesnic, které hlídali Trójané (vedoucí a asistenti). Ničeho jsme se ale nezalekli, zakřičeli jsme si bojový pokřik a vrhli jsme se – s pomocí papírových koulí – dobýt vesnice. Z vesnic jsme si brali kořist – obilí, keramiku, zlato, otroky,… a když bylo vysbíráno všechno z vesnice, tak byla dobyta. Zastavil se boj a zástupci z každého týmu si vzali meč a odsekali fáborky z dané vesnice. Tím byla vesnice poražena a šlo se na další boj. Postupně jsme se my – Řekové – probojovali až k Tróje. Viděli jsme ale, že nás dobývání vesnic stálo hodně sil a hlavně, že „hrubou“ silou Tróju nedobydeme. A tak jsme se „na oko“ stáhli, pobrali jsme pár klacků jako kořist a šli jsme zpět do tábora. Trójané, když to uviděli, tak se začali radovat, že jsme boj vzdali. Vykřikovali a oslavovali, ale my jsme na to nereagovali. Nechali jsme je při tomJ. Přesně tak, jak nám to poradil Odysseus. V táboře jsme si dali válečnou poradu a po dlouhé debatě jsme vymysleli plán. Rozhodli jsme se, že odneseme nejmenšího člena týmu ve spacáku před vchod do Tróji a Trójané si budou myslet, že je to oběť bohům nebo že jsou to zelené housenky. Doufali jsme, že náš plán klapne, Trójané si vezmou housenky dovnitř a poté děti vylezou a zakřičí Trója je dobyta. Šli jsme se tedy zatím v klidu navečeřet (rizoto) a poté jsme vyrazili zpět k Tróji. Rozdělili jsme se na dva oddíly a my, co jsme nenesli housenky jsme šli horem a rozprchli jsme se do hustého lesa tak, abychom viděli na Tróju. Druhá skupinka donesla „housenky“ až před bránu do města a také se vytratili. V napětí jsme čekali za stromy, co se bude dít. Trójané znaveni válkou a opojeni vítězstvím slavili – jedli, pilli a hráli hry – tak až po chvilce si všimli, že něco leží před jejich vchodem. Došli si tedy pro „housenky“ a položili si je do svého města. Po chvilce, když ulehli ke spánku se ze spacáků vyklubali 4 Řekové, otevřeli bránu a do Tróji vtrhli všichni řečtí bojovníci. Naskákali jsme na Trójany a oslavovali jsme vítězství! Vrátili jsme se do tábora, zapálili jsme oheň vítězství a zpívali jsme a také jedli – měli jsme buřtyJ. Ještě před ulehnutím jsme se šli vysprchovat a pak už jsme ulehli do svých „řeckých bojových stanů“ a brzy jsme všichni usnuli. Tak dobrou noc a zítra se těšíme na další „bájný den“J

 

Několik fotek na závěr...

 

 

Komentáře  

 
/ # pozdravMíša Roudnická 2018-07-19 10:26
Ahoj všem, jste skvělý !!! Děkuji moc za každodenní příběhy a fotky, už teď se těším na zítra. Užívejte si moc a moc a posílám jednu pusinku pro mojí "bohyni" Kačenku R. :-) :roll:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Report to administrator
 
 
/ # RE: Letní soustředění LS1-2018 - den čtvrtýMaruk 2018-07-19 11:46
Zdravím všechny táborniky,jste šikovní, děti spokojený a je vidět,jak si to všichni užíváte,ahoj Maruk
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Report to administrator
 
 
/ # RE: Letní soustředění LS1-2018 - den čtvrtýHelena Jarolímová 2018-07-20 07:34
Mockrát děkuji za to, co pro holky děláte. Na fotkách je jasně vidět, jak je téma ŘECKO
baví, jak jsou nadšené,zapálen é a šťastné. Zdravím vás všechny a obzvláště Agi.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Report to administrator
 

Přihlášení lektoraDoporučujeme:

logo-baby-signs

 


 

logo-montessori


bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: joomla templates world top actors Valid XHTML and CSS.