top
logo


Letní soustředění LS1-2020 - den druhý Email
Středa, 08 Červenec 2020 20:46

ico informace Zpráva z druhého dne letního soustředění LS1 v RZ Radost: 5. 7. 2020 (neděle) 

 

Dnešní den začal hromadným buzením v 7:30 ráno. Většině z nás se ještě z postýlek nechtělo, i když sluníčko již krásně svítilo. Po snídani a ranním úklidu jsme zamířili do tělocvičny, kde jsme se rozcvičili a pod vedením Štěpy a Moničky jsme začali trénovat táborovou choreografii.

Po svačině jsme se přemístili prvně do „pitevny“, kde nás Jesenius společně se svým pomocníkem Štafulínem zasvětil do tajů anatomie. Pan Jesenius nám prozradil, že dnes dopoledne budeme zkoumat kosti. Štafulín přišel v obleku kostlivce a velmi se divil, na co všechno kosti máme. O lopatce si myslel, že je jen na pískovišti a pánvičku hledal v kuchyniJ. Na závěr „přednášky“ nám Jesenius zadal úkoly, které prověří naší kloubní pohyblivost, pružnost, pevnost a další vlastnosti jako např. „houbovitost“ kosti. V lese jsme přenášeli vodu pomocí nasáklých houbiček, prolézali jsme lanovou pavučinou a v táboře jsme při cvicích z jógy a při hře Twister testovali svou kloubní pohyblivost. Zkusili jsme se i jako tým poskládat na deku a udržet se tam minutu. Nebylo to tak jednoduché, protože látku vedoucí neustále překládali a tím náš prostor zmenšovali.

K obědu jsme měli zeleninovou krémovou polévku, houskový knedlík se zelím a masem. Odpočívat na chatkách jsme vydrželi jen chvilku a raději jsme se vrhli do obchůdku na nanuky a poté na koupání v bazénu. Poté jsme se setkali s Janem Jeseniem a jako správní učedníci jsme si vyslechli jeho další přednášku, tentokrát o svalech. Ale nejen to, za první etapu – kosti – jsme dostali kostlivce, kterého jsme si večer vystříhali a slepili. Také nám rozdal Štafulín a Jesenius první diplomy za dopolední hry. Byli jsme vyzváni, abychom složili básničky (každý tým na určitý orgán) a tím bychom mohli vždy na nástupu přivolávat z minulosti Jesenia a Štafulína.

Na úvod nás Jesenius s pomocníkem naučili krátkou část.

Kosti, klouby, svaly,
ty my máme taky.
Milý pane Jesenie,
zasvěťte nás do anatomie.

 

Vedoucí nás rozdělili do 8 hlídek. Každá skupinka dostala kartičku a šli jsme plnit úkoly postupně na 8 stanovišť „o svalech“. Dozvěděli jsme se o svalech dolních končetin (kde jsme prováděli úpolové hry), u stanoviště s informacemi o svalech horních končetin jsme házeli různými míčky z různých poloh, u bazénu jsme si povídali o svalovém napětí a poté jsme se prošli po slackline nad bazénem (a předváděli jsme neuvěřitelné pády do vodyJ). U stanoviště, kde jsme se snažili posunout čtvereček čokolády z čela do pusy bez pomoci rukou, jsme se dozvěděli o mimických svalech, vyzkoušeli jsme si jak se nám mění obličej, když střídáme různé emoce.

Jedno ze stanovišť bylo o středu těla, kde jsme se učili chodit na chůdách a posilovali střed těla, u zajímavostí o svalech jsme dle pokynů vedoucího tvořili „sousoší“, které se mohlo dotýkat země jen určitým počtem končetin. Došlo samozřejmě i na běh (sprint) a také na postřeh a reflexy. Po 15minutách se hlídky střídaly na stanovištích a to vždy museli přejít nějakým zvláštním způsobem, podle toho, co vyhlásila Eliška do amplionu. Např. musel jeden z hlídky jít v „trakaři“ nebo se všichni přesouvali jako „raci“,….

Bylo krásné počasí a tak jsme vše odpoledne zvládli a najednou už byl čas večeře. Pochutnali jsme si na grilovaném plátku masa a bramborech a šli jsme si na chvíli odpočinout na chatky. A když jsme za chvíli uslyšeli „svolávací“ písničku, tak už jsme rychle utíkali na nástup. Ukázali jsme ostatním vedoucím a asistentům, kteří nebyli dopoledne v tělocvičně, jak už umíme kousek choreografie a potom jsme si řekli večerní program.

Jednotlivé týmy se rozmístily po táboře a dokončovali své týmové sítě, přidali jsme si další kartičky z morseovky, tvořili jsme naše „malé kostlivce“ a trénovali jsme básničku pro Jesenia. Zkrátka „práce“ jsme měli všichni dostJ. Naší činnost přerušil po hodině další nástup, tentokrát se scénkou. Objevila se atletka, která seběhla ze schodů a spadla. Zranila se a přibelhala se na nástup, kde nás poprosila, jestli bychom jí nezavolali známého českého fyzioterapeuta, který se stará o naše známé sportovce. Pan Kolář se za chvíli objevil a diskutoval s atletkou (Ludmilou Formanovou) o jejích svalových obtížích a nakonec se shodli na tom, že již ukončí svou běžeckou kariéru a předají tak pomyslnou štafetu mladým atletům – nám táborníkům. Přinesli nám „dresy“, což byla týmová trika a z čeho jsme měli moc velkou radost!

A vedoucí také, protože konečně pořádně poznají, kdo patří do jakého týmuJ. Profesor Kolář nám předal bodovací panáky a vysvětlil nám jak budeme přidávat získané body a tvořit si tak svého „človíčka“. Použijeme na to barevná víčka - 5 druhů, která představují: orgány, srdce, svaly, kosti, mozek. Naším úkolem bude za celý týden si vytvořit človíčka, který bude mít vše, co k životu potřebuje.

Všichni dohromady jsme si vyzkoušeli básničku pro Jesenia. Fialový tým složil básničku na „oči“, zelený tým na „plíce“, červený tým na „srdce“ a žlutý tým na „mozek“. Po nástupu si šly 2 týmy malovat trička a 2 týmy dokončovaly kostlivce atd. Večer utekl velmi rychle a tak jsme si dali ještě druhou večeři (chleby a rohlíky s tavenými sýry a pomazánkovým máslem) a šli jsme se sprchovat. Ve 22h byla večerka a únava se stále nedostavovala a tak vedoucí obešli chatky a všem popřáli dobrou noc, někde dokonce přečetli pohádku a zhasli….

Další den „Vnitřního vesmíru“ je za námi. Už víme k čemu máme kosti a svaly (i spoustu dalších zajímavostí) a těšíme se na zítra, co si pro nás Jesenius připravil tentokrát.

Několik fotek na závěr...

 

 

Komentáře  

 
/ # RE: Letní soustředění LS1-2020 - den druhýVeronika Toncarová 2020-07-08 20:46
Děkujeme za krásné zprávy, hry a úkoly vypadají zábavně, dle fotek je vidět, že si užíváte hodně legrace. Je to úžasné. Díky všem za mnoho energie, co do toho vkládáte. Moc zdravíme a posíláme pusu Toncarkám ;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Report to administrator
 

Přihlášení lektoraDoporučujeme:

logo-baby-signs

 


 

logo-montessori


bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: joomla templates world top actors Valid XHTML and CSS.