top
logo


Informace o průběhu a organizaci soustředěních Email
Pátek, 10 Únor 2012 19:15

Na základě dotazů o tom co je vlastně soustředění, jak to na něm probíhá a při znalosti, kolik informací vůbec rodičům děti řeknou, jsme se rozhodli sepsat obecné informace o víkendových soustředěních. Pokusíme se přidat i popis nějakého konkrétního soustředění, jakmile bude příležitost.


Možnosti RZ Radost

 

Areál RZ Radost (www.rz-radost.cz) je starší výstavby (původně to byl pionýrský tábor), takže je problém s vytápěním. Zvláště ubytování na hlavní budově je problematické díky netěsnostem oken, velkým chodbám a třem patrům budovy. Nicméně máme výborné vztahy s majiteli i pracovníky tohoto areálu a ti se nám snaží vyjít vstříc v maximální možné míře. Jelikož nás všechny nepříjemně překvapili arktické mrazy o této síle, tak RZ Radost koupilo i plynové tepelné dělo, kterým se pravidelně snažilo ohřát i chodby.Teplo na pokojích

 

Teplo na pokojích je značně závislé i na způsobu s jeho zacházením, protože děti přeci jenom mají potřebu neustále „lítat“ z jednoho pokoje do druhého, případně se vybavovat mezi dveřmi, nebo zapomínají zavřít dveře poté, co si doběhli pro zapomenutou věc. Snažíme se samozřejmě hlídat veškeré plýtvání teplem, ale znáte to:-).


Pokoje, které nemají ideální teplotu, se snažíme vylepšit námi zakoupenými přímotopy. Sice jsme koupili 8 ks a klidně bychom přikoupili další, ale problém je, že nelze zapojit větší počet přímotopů najednou – vypadávají pojistky (podle vyjádření správce RZ nelze osadit většími jističi z důvodu bezpečnostních nařízení).
Teploty pravidelně kontrolujeme nejen teploměry, ale i osobně (a to občas i delším pobytem na pokoji, pokud se nám podaří se s dětmi zapovídat, nebo sedíme u nich, dokud si neuklidí:-)).

Ptát se aktivně dětí na teplo otázkou „není vám zima“ (odpověď by byla v duchu „je, hrozná, vždycky a všude“) je zhruba stejně produktivní jako zeptat se „kdo si dá polívku“ (tj. nikdo), kdo si chce zacvičit / posilovat / protahovat (tj. nikdo). Kupodivu jsou často záporné odpovědi i na otázky „chcete si zahrát nějakou hru“. Asi to jako rodiče znáte nejlépe, většinou se odmítaná hra zalíbí, polévka zachutná:-).


Náš osobní dojem je, že je dětem na pokojích přiměřeně teplo (kolikrát vidíme děti běžící po chodbě bez přezůvek, při běhu na záchod jen ve spodním prádle a tričku atp.). Myslíme si, že děti moc dobře ví, že se nám můžou svěřit s jakýmkoliv problémem, takže i s tím, že je jim zima. Je přítomno dost vedoucích i praktikantek, takže si jistě můžou vybrat někoho, ke komu mají největší důvěru. Ostatně ani vlastní děti neizolujeme v teple domova, na prvním soustředění r. 2012 byla ani ne tříletá Kačka vedoucí Magdy, na druhé soustředění jede 2,5 letá Anička od Gabči a na třetí pojede i nejmladší člen DANCELINE – Dominička ve věku 6 měsíců a nemáme obavy, že by teplota byl vážný problém (samozřejmě, budeme udržovat vyšší teplotu než v pokoji s osmi slečnami ve věku 12-14 let:-).


Teplo v ostatních místnostech

 

Vytopit tělocvičnu je díky vysokému stropu a velké ploše samozřejmě větší problém, takže je zde teplota trochu nižší. Nicméně v mikině se dá běžně „posedávat“ nebo postávat (necvičící), při cvičení je někomu v mikině i horko.
Společenská místnost má velkou výhodu v položeném koberci, takže jí pomocí jednoho přímotopu lze vytopit na ideální teplotu během poměrně krátké doby. Samozřejmě výrazně tomu přispívá i to, že se na malé ploše koncentruje hodně lidí.
U jídelny záleží, jestli je vytápěna i horní místnost, případně kolik je ostatních návštěvníku areálu. Patří tedy střídavě mezi teplejší a naopak mezi nejstudenější místnosti, nicméně i tak se pobyt u jídla dá vydržet.

 

 

Jídlo:

 

Jídlo je zajištěno 6x denně. Na závodní stravování vaří velmi chutně. Porce jsou přiměřené, resp. podle platných a závazných norem. Protože se nám normy zdají poměrně nízké pro děti s větší zátěží, objednáváme si rovnou porce pro 2. stupeň, ačkoliv jsou třeba na soustředění děti z 1. stupně. Výběr jednotlivých jídel je zatím v režii kuchařek v areálu (dohodli jsme si jen obecná pravidla jako určité typy jídel, 1x sladké jídlo, v neděli špagety atp.), zvažujeme, že si napíšeme přímo svůj konkrétní jídelníček na každé soustředění.

 

Snídaně je formou švédských stolů a k dispozici jsou cereálie s mlékem, rohlíky nebo chléb, většinou 2-3 druhy salámů, máslo, tavený sýr, marmeláda, někdy paštiky. Pro zvýšení zdraví dětem vozíme navíc domácí med a pro ty, co nevydrží bez extra sladké snídaně i nutelu.

 

K dopolední svačině je ovoce (banán, jablko, pomeranč atp.)

 

K obědu je polévka (aniž by děti věděli, která to je, tak předem ví, že jí nejí a nechtějí :-) – čest výjimkám) a hlavní jídlo (např. řízek s bramborami, špagety atp.).

 

K odpolední svačině bývá rohlík a lipánek, jogurt atp.

 

K večeři je pouze hlavní jídlo (rajská s knedlíkem, rizoto, buchtičky s krémem, nudle s mákem atp.)

 

K druhé večeři bývá chléb s pomazánkou.

 

Na každé soustředění kupujeme oplatky, kdyby byla malá svačina nebo byl zkrátka hlad, ale dovezené zásoby některých dětí jsou natolik impozantní, že v součtu za celý pokoj to vypadá jako by někdo nastěhoval postele přímo do obchodu s cukrovinkami :-) Není divu, že polévka tento souboj prohrává.

 

 

Termíny:

 

Vzhledem k tomu, že je o termíny v RZ Radost velký zájem, tak je kapacita rozebrána velmi rychle už na začátku školního roku. Vzhledem k tomu, že jsme pro RZ Radost poměrně zajímavý klient (tento rok máme 13 soustředění), tak nám jsou nabídnuty termíny k výběru jako prvním. Termíny pro toto jarní soustředění roku 2012 jsme objednávali již říjnu 2011 (jeden jsme museli narychlo změnit kvůli nově vyhlášené soutěži), takže jsme nemohli tušit, že přijdou arktické mrazy. Tyto termíny jsme zvolili s ohledem na možnosti lektorů a asistentek a zejména na termíny soutěží tak, aby všechny skupiny mohli vypilovat sestavy. V případě zájmu můžeme zkusit diskutovat o případných změnách v systému volby termínů.

 

Únava:

 

Pokud by dítě nepřijelo ze soustředění unavené, tak by nám to přišlo zvláštní. Domácí klidnější režim s rozumnou dobou usnutí a nízkou hladinou hluku je vyměněn za intenzivní trénování, spousty lítání po chodbách, blbnutí na pokoji, soutěžení na kulturním programu a hlavně neuvěřitelný nápor hluku, který dokáže vytvořit 50 lidí.
Věřte, že lektoři i asistenti jsou kolikrát po příjezdu ještě unavenější než děti, bývá pravidlem, že do 21:00 spíme všichni jako zabití:-).

 

Obecné rady a náměty:

 

V případě, že je vhodné počasí, tak chodíme na procházky do lesa, takže je dobré dávat dětem s sebou oblečení starší, které snese horší zacházení, nebo nevadí, když se ušpiní, případně je od smůly (platí zejména pro menší děti). U starších je naopak vhodné zkusit domluvu, zda je nutné vozit celou kosmetickou výbavu včetně takových věcí jako je žehlička na vlasy. Ti, kteří s námi jezdí pravidelně, ví, že zakazujeme mobily na soustředěních, protože je to jen další zbytečná starost a není účelem odjet na soustředění s kamarádkami a nakonec ho strávit posíláním SMS zpráv spolužákům. V  případě, že má dítě nějaký problém, má se ho nejprve snažit vyřešit s některým vedoucím nebo praktikantem (ten je na místě, maminka doma těžko pomůže hledat ponožky v pokoji), případně mu rádi umožníme zavolat rodičům z našeho telefonu. Bohužel se nám začíná rozmáhat další negativní věc moderní technické doby – děti si začínají s sebou vozit DVD přehrávače a dokonce i notebooky :-( Prosíme rodiče, aby se snažili dětem vysvětlit, že na soustředění si mají užít právě to odloučení od techniky a užít si přítomnost kamarádek, zábavu a blbnutí, probírání dívčích tajemství na pokoji a ne se zavřít do izolace při sledování filmu a pak si doma „povídat“ s kamarádkami přes Facebook nebo komunikační programy (tedy opět izolovaně). Máme s sebou filmy i projektor, takže když se to hodí, tak si děti mohou dopřát i slušný filmový zážitek na „plátně“ cca 3x2 metry s velmi kvalitním zvukem pomocí výkonné aparatury, což se nedá srovnat s 10“ palcovým DVD přenosným přehrávačem, nebo 15“ displejem notebooku.

 

Na závěr:

 

V případě, že máte tip na vhodnější zařízení, rádi ho prověříme. Ideálně, když to bude zařízení, které má tyto vlastnosti (nebo většinu z nich):

 

-          tělocvična
-          blízkost lesa
-          hřiště s umělou trávou
-          vícelůžkové pokoje, kapacita 50-60 osob
-          ideálně bazén (alespoň venkovní na letní soustředění, vnitřní by byl výhodou)
-          rozumná cena za pronájem tělocvičny i za samotný pobyt
-          rozumná dojezdová vzdálenost

 

Pokud máte nějaké dotazy nebo náměty, využijte prosím možnost komentářů pod článkem.

 

Děkujeme

 

Tip: přečtěte si také informace o teplotách na jarních soustředěních roku 2012.

 

Komentáře  

 
/ # poznámka k soustředěníVelíšková 2017-11-08 14:21
Dobrý den, jsem maminka Alex a trochu se mi rozklepala brada, že mé zlato zmrzne:-)nicméně, notebook nedostne, přehrávač také ne, pouze knihu, jídlo jsem jí tam zaplatila, takže její boj, když nebude jíst, jsme ráda, že jste ochotní pro děti o víkendu něco dělat, nemáme dostupné babičky a znamená to, že budu mít volné dva večery:-)Velké díky, snad budou přímotopy stačit a nebude moc zima-Velíšková
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Report to administrator
 
 
/ # RE: poznámka k soustředěníEliška 2017-11-08 16:25
Ahoj Terez,
chválíme přístup dle pokynů - bez elektroniky:-) - a doufáme, že se Alex bude na soustředění líbit, že sice asi přijede unavená, ale spokojená:-). Přímotopy máme připravené do každého pokoje a lektoři teplotu na pokojích v průběhu víkendu několikrát
kontrolují. Díky a hezký večer. Eliška
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat | Report to administrator
 

Přihlášení lektoraDoporučujeme:

logo-baby-signs

 


 

logo-montessori


bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: joomla templates world top actors Valid XHTML and CSS.